Tíz évvel ezelőtt a Műegyetem rakparton rendezték meg a Főzdefesztet, és volt szerencsém Rizmajer Józsi sörfőző pultjában segédkezni. Akkor mondta el nekem az egyik fesztiválos alapigazságot, ami azóta sem változott: A fesztiválokon a világos sörök mellett legjobban a meggyes és a búzasör fogy. A hazai KKK (kisüzemi-kézműves-kraft)-sörök közül sok átlagos fogyasztó fejében a meggyes sör az egyik alap kézműves fajta. Jóval korábban megjelent, mint a ma népszerű IPA, vagy az egyéb savanyított sörök. A Beerporn portállal közösen ismét körbenéztünk a szupermarketek sörpolcain és bevásároltunk meggyes sörökből, hogy leteszteljük őket.
Miért olyan népszerű a meggyes Magyarországon?
Míg mi férfiak általában a sört a keserűség miatt szeretjük, addig sok női fogyasztó ki nem állhatja a klasszikus sörízt. Nekik általában a kellemesen fanyar meggyes sör színe és édes ízei tetszenek. Ezért itthon a legtöbb meggyes sör nem gyümölccsel készül. Jobb esetben magas gyümölcstartalmú gyümölcspéppel, vagy sűrítménnyel érlelik együtt, melyben nincsen aroma.
A nagy többség azonban olyan ízfokozókkal, természetes vagy mesterséges aromákkal kezelt szörppel készíti a meggyes sörét, amely nem is érik együtt a sörrel, csak a kiszerelés előtt keverik bele, akár egy szörpöt a szódába. Ezek az utóbbi sörök nagyon távol állnak a prémium belga vagy más gyümölcsös söröktől, amelyekbe vagy friss gyümölcs, vagy az említett száz százalékos gyümölcspép kerül érlelés idején.
Az egyik etalon – és igen drága – a spontán erhjesztésű Cantillon Kriek, vagy a jobban elérhető Boon Geuze Kriek, de jó példa a hiperekben is kapható Lindemans Kriek. Ezek valóban meggyes, ám ennek megfelelően nem ragacsosan édes, hanem fanyar, pikáns sörök. Hasonlóan a „gyümölcs”joghurtokhoz, sok sörbe is ízfokozókkal, aromákkal kezelt „meggy” kerül, aminek az íze már nem is hasonlít a valódi gyümölcs ízére. A fogyasztók nagy többsége azonban az édes, meggyes aromás, cukros ízt kedveli igazán. Piaci szempontból nézve ilyet kell gyártani. Lehetnek-e kompromisszumok? Erre is kerestük a választ tesztünkben.
Meggy és műmeggy? Szín és tartalom.
A gyümölcsös söröket vagy pasztőrözéssel, vagy tartósítószerekkel kell kezelni, hogy ne romoljanak meg. Ezekben a sörökben nátrium-benzoát és / vagy kálium-szorbát gondoskodik a tartósításról és sajnos, néha egy jellegzetes lejárt házibefőttes mellékízről is.
Az összetevők között, főleg a nagyüzemi söröknél szeretettel használják a feketerépalét színezéknek, még a referenciadarabként kóstolt, prémium (ár)kategóriás belga Mort Subite Kriek is. Az aromák mellett az almalé, és a citromsav is gyakran előfordul.